Przejdź do treści

Dlaczego warto, a nawet należy ćwiczyć siłowo?

  • przez

Na szczęście wielu z Was już to robi. Nieważne z jakich powodów, bo jest to wspaniała robota dla Waszego zdrowia. A tych, którzy nie są jeszcze przekonani zachęcam do przeczytania tego co mówi aktualny stan wiedzy o wpływie ćwiczeń siłowych na zdrowie i jakość życia człowieka.

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia w celu zapobiegania chorobom cywilizacyjnym każdy z nas powinien tygodniowo poświęcać na aktywność fizyczną co najmniej 150 minut, w tym co najmniej 2 treningi siłowe obejmujące główne grupy mięśniowe.

Brak aktywności fizycznej zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę 2 typu, choroby układu krążenia (CVD), nowotwory, demencję i depresję. Jest związane z otyłością brzuszną, zwiększonym poziomem otłuszczenia narządów wewnętrznych i chronicznymi stanami zapalnymi.

Coraz liczniejsze badania wskazują iż ćwiczenia siłowe to najlepsze lekarstwo jakie do tej

pory wynalazł człowiek. Za darmo, naturalne, przynoszące unikalne i wielowymiarowe

korzyści zdrowotne. W jakich aspektach? Poniżej kilka przykładów:

1. Ćwiczenia z obciążeniem mogą zredukować ogólne ryzyko śmierci o 21%, ryzyko śmierci u pacjentów ze zdiagnozowanymi niektórymi nowotworami (piersi, prostaty czy jelita grubego) o 28-44%, a ryzyko nawrotu o 21-35%.

2. Zwiększenie zużycia energii dzięki treningowi, może prowadzić do zmniejszenia poziomu otłuszczenia narządów wewnętrznych, redukując wytwarzanie czynników prozapalnych, które przyczyniają się do zapadania na choroby chroniczne takie jak choroby układu krążenia czy cukrzyca 2 stopnia.

3. Trening siłowy poprawia funkcjonowanie mitochondriów (to takie małe elektronie które produkują energię dla naszego organizmu – ATP z glukozy, aminokwasów glukogennych oraz tłuszczy) a tym samym obniżenia poziomu glukozy we krwi i redukcji objawów i ryzyka zachorowania na cukrzycę 2 stopnia.

4. Ćwiczenia fizyczne redukują niepokój i symptomy depresji.

5. W chorobie wieńcowej serca ćwiczenia siłowe poprawiają funkcjonowanie układu krążeniowo – oddechowego tak samo dobrze jak ćwiczenia aerobowe, a połączone razem dają istotną poprawę zarówno w sprawności jak i sile.

6. Intensywne ćwiczenia siłowe oparte o złożone ruchy okazały się dużo bardziej skuteczne w zachowaniu gęstości mineralnej kości (BMD) u kobiet po menopauzie z osteopenią i osteoporozą zwiększając ją o 2-3%, podczas gdy grupy kontrolne odnotowywały spadek.

Jeżeli zatem obawiasz się zachorować na nowotwór czy osteoporozę, a Twój tryb życia sprzyja rozwojowi cukrzycy czy chorób układu sercowo-naczyniowego lub zależy Ci na zdrowiu i wielu latach jakościowego życia to kwestię treningu siłowego i aktywności powinieneś traktować priorytetowo.

Warto skorzystać z pomocy specjalistów i zacząć już, bo szkoda czasu na popełnianie błędów treningowych, frustracje i utratę zdrowia.

Be patient, its’s a lifetime journey!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *